Wzloty i upadki światowej gospodarki  na przestrzeni wieków

Zdaniem większości ekonomistów nie sposób sobie bez nich wyobrazić gospodarki. W cyklu koniunkturalnym muszą zdarzać się także poważniejsze odchylenia. Niekiedy jednak skala takich załamań potrafi zmienić losy świata. O światowych kryzysach ekonomicznych mówił w audycji Wszystko Jest Historią dr Marian Szołucha, wykładowca Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

2017-03-18, 13:45

Wzloty i upadki światowej gospodarki  na przestrzeni wieków
Upadek Lehman Brothers rozpoczął kryzys finansowy w 2008 roku. Foto: dflorian1980 / flickr

Posłuchaj

18.03.17 Wszystko Jest Historią : Wzloty i upadki światowej gospodarki  na przestrzeni wieków. Gość: dr Marian Szołucha
+
Dodaj do playlisty

Bankierzy, kredyty, lichwa, procenty, bańka kredytowa – to wszystko miało miejsce od początków dziejów świata. Nikt nie wie, kiedy dokładnie wybuchł pierwszy kryzys gospodarczy o ponadregionalnym zasięgu. Na pewno miało to już miejsce w naprawdę dawnych cywilizacjach: Mezopotamii i starożytnym Egipcie. Te pierwsze kryzysy miały na ogół dość prosty charakter. Najczęściej ich przyczyną była klęska nieurodzaju, z reguły występująca w skali ponadpaństwowej. Pierwszym skutkiem były niedobory żywności na rynku i gwałtowny wzrost jej cen. To natychmiast pociągało za sobą inflację, spadek popytu na wszystkie artykuły niesłużące zaspokajaniu podstawowych potrzeb i wzrost oprocentowania pożyczek - czy to bankowych, czy lichwiarskich. Wybuch niepokojów społecznych był już tylko kwestią czasu.

Pierwszy opisany dobrze kryzys ekonomiczny miał miejsce w 1637 roku, kiedy doszło do załamania handlu cebulkami tulipanów na giełdzie w holenderskim Amsterdamie. Jak wskazywał gość Polskiego Radia 24, większość kryzysów gospodarczych miała swe źródło na rynkach finansowych – nie tylko w bankach, ale i właśnie na giełdach.  

– Ta data pojawia się najczęściej jako pierwszy znany i dobrze opisany przez historyków gospodarczych przykład kryzysu ekonomicznego, który rozlał się na znaczą część ówczesnego świata i gospodarki. To weksle sprowadzone z Turcji miały swój walny udział w tym, że do kryzysu 1637 roku doszło. Wcześniej jednak już w 33 r. n.e. ujawniono defraudację na dużą skalę w rzymskich domach bankowych, które musiał ratować cesarz Tyberiusz udzielając im pomocy w wysokości okrągłych 100 mln sestercji i formie nieoprocentowanej pożyczki. W XIX wieku wielkimi kryzysami był kryzys 1825 roku na giełdzie londyńskiej i 1873 roku na giełdzie austriackiej – powiedział dr Marian Szołucha.

W programie również o tym, czy kryzysy ekonomiczne towarzyszące człowiekowi od zarania dziejów  mają swoje źródło w błędach polityki gospodarczej czy w naturze gospodarki w ogóle.

REKLAMA

Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/dds

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

_________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 13.33


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej